piątek, 19 października 2012

Powiedz ZWLEKANIU NIE!!!!!!!!!!!!!!!!

Był sobie Sylwester roku 2011. Jak przystało na każdego konkretnego Polaka, obiecywał on sobie, że od Nowego Roku:
 • nie palę, 
 • nie piję, 
 • będę się odchudzać, 
 • zacznę oszczędzać,
 • znajdę lepszą pracę,
 • skończę studia -napiszę pracę dyplomową :D
 • wyprowadzę się od rodziców, 
 • wybuduję dom, 
 • nauczę się języków, 
 • zmienię samochód, 
 • będę bardziej systematyczny....
...od Nowego Roku! Tylko od którego Nowego?? Czy 2012 jest nowym rokiem skoro minęło już 293 dni? I jak tam z Twoimi postanowieniami? No zastanów się -JAK?? 


Niczego nie brakuje nam tak, jak dużej nogi obok łóżka, która codziennie rano, zaraz po wstaniu kopnie nas w tyłek i da power do działania! (Świetny plan na biznes -konstrukcja takiej nogi -będę pierwszym gwarantowanym klientem:) ).

Jednak póki czcigodnej nogi nie posiadam wspieram się literaturą Briana Tracy pt. "Zjedz tę żabę", którą postanawiam od TERAZ nie od JUTRA(!!!) testować w moim codziennym życiu i pracy! Książka opowiada o żabie, ogromnej ropusze, która jest naszym problemem do rozwiązania, ale nie wiadomo jak się za niego zabrać -jak zjeść tę żabę?
"Jak zjeść całego słonia?" Zapewne każdy zna odpowiedź na to żartobliwe pytanie. "Kęs po kęsie!", oczywiście. Jak zatem zjeść największą, najobrzydliwszą z żab? W ten sam sposób: należy ją rozłożyć na czynniki pierwsze, a następnie kolejno po nie sięgać, łykając jeden kawałek po drugim"

Ilu z Was mając do zrobienia ważne zadanie postanawia najpierw coś zjeść, a może posprzątać, może tylko szybka kąpiel i zaraz nad tym usiądę, albo okno umyję, może firanki zmienię, ooooo przecież na myjnie autem miałem jechać! Znacie to?? Brak nam samodyscypliny! A odwlekanie nie załatwi problemu, jedynie skróci czas na jego wykonanie i zwiększy poziom stresu! Pamiętajcie stres jest chorobą cywilizacyjną i zabija, więc dbaj o siebie! Bądź oryginalny i nie choruj na to co wszyscy! Jak już kiedyś pisałam lenistwo jest chorobą zakaźną!

Do spełnienie naszych zeszłorocznych postanowień na 2012 rok pozostało niewiele czasu!
Zachęcam, aby wykorzystać zaledwie 73 dni, jakie pozostały do końca roku, w sposób maksymalny! Zmieńmy w końcu coś w naszym życiu! Zróbmy krok do przodu! 

Aby wszystkim ułatwić ruszenie z miejsca niezbędny jest plan działania, tak więc oto i on -21 kroków do systematyczności i działania!

Nie odwlekaj!!! Pracuj szybciej i lepiej!:
 1. Aby zjeść żabę (Twój problem) -nakryj do stołu: Ustal dokładnie, czego chcesz. Wypisz wszystkie swoje obowiązki i zamierzenia. Jasne konkretne cele to sprawa najważniejsza.
 2. Planuj każdy dzień z wyprzedzeniem: Myśl z ołówkiem w ręku. Każda minuta spędzona na planowaniu pomoże ci zaoszczędzić pięć do dziesięciu minut późniejszej pracy.
 3. Zasadę 80/20 stosuj wszędzie, gdzie się da: 20% konkretnych przemyślanych działań generuje 80% osiągnięć. Koncentruj się na tych 20%!
 4. Zastanów się nad konsekwencjami: Twoje najistotniejsze zamierzenia lub działania to te, które mogę mieć największe negatywne lub pozytywne konsekwencje dla twojego życia i pracy. Skup się przede wszystkim na nich.
 5. NIEUSTANNIE stosuj metodę ABCDE: sporządzając listę zadań, poświęć kilka minut na uporządkowanie ich według wagi i terminu wykonania. Zadania A to najważniejsze priorytetowe zadanie do wykonania tylko przez Ciebie, bez jego wykonania nie można zakończyć dnia; zadania E -spokojnie można je przełożyć na inny dzień lub delegować do wykonania innym. (PS. skupiaj się na zadaniach A, a wszystko inne jeśli się da deleguj -deleguj ile wlezie!)
 6. Koncentruj się na zagadnieniach kluczowych: określ kluczowe dziedziny pracy, które konieczne są do uzyskania świetnych wyników. Doskonal się w każdej z nich.
 7. Stosuj się do prawa wymuszonej wydajności: Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu, by zrobić wszystko, ale zawsze jest dość dużo czasu, aby zrobić to, co najważniejsze. Określ te najważniejsze zadania.
 8. Zanim rozpoczniesz, dobrze się przygotuj!: właściwe przygotowanie do pracy zapobiega złemu jej wykonaniu.
 9. Praca własna: Im lepiej będziesz sobie radził ze swoimi głównymi zadaniami, tym szybciej potrafisz dotrzeć do meritum sprawy i zakończyć pracę.
 10. Okaż swoje szczególne zdolności: ustal swoje mocne strony, sprawdź, w czym jesteś lub mógłbyś być dobry. Przystępując do zadania, które wymaga takich uzdolnień, włóż całe serce w jego wykonanie.
 11. Twoje ograniczenia -rozpoznaj je: określ swoje słabe punkty w wykonaniu zadania, te wewnętrzne oraz okoliczności zewnętrzne. To one decydują o tempie, w jakim dążysz do najważniejszych celów, nie żałuj więc czasu i energii, aby je usunąć.
 12. Krok po kroku, czyli od beczki do beczki: jesteś w stanie wykonać największą i najbardziej skomplikowaną pracę, jeśli wykonasz ją kok po kroku.
 13. Zmobilizuj się: wyobraź sobie, że musisz wyjechać na miesiąc. Pracuj tak, jakbyś przed wyjazdem chciał skończyć wszystkie najważniejsze zadania.
 14. Maksymalne wykorzystanie energii: określ pory szczytu swoich możliwości fizycznych i umysłowych w ciągu dnia, aby  uwzględnić je w planowaniu najważniejszych i najtrudniejszych zadań. Odpoczywaj regularnie, aby być zawsze w jak najlepszej formie.
 15. Zmuś się do działania: zostań swoim osobistym trenerem. Dostrzegaj jasne strony każdej sytuacji. Koncentruj się raczej na szukaniu rozwiązań niż na samym problemie. Zawsze bądź pełen optymizmu i dobrej woli.
 16. Zwlekanie kontrolowane: ponieważ nigdy nie będziesz w stanie zrobić wszystkiego, co powinieneś, opanuj sztukę chwilowego odwlekania spraw mniej ważnych, by skupić się na tych kilku naprawdę istotnych.
 17. Zaczynaj od najtrudniejszych zadań: rozpocznij każdy dzień od najtrudniejszego zadania, tego, które będzie miało największe znaczenie dla Ciebie i Twojej kariery. Pracuj nad nim aż do zakończenia.
 18. Plasterki salami i ser szwajcarski: dziel duże, złożone zadanie na cząstki, a potem rozpocznij pracę od jednego z nich.
 19. Strategia wydzielania czasu: organizuj swoje dni w duże bloki czasu. Dzięki temu będziesz mógł koncentrować się przez dłuższy czas na najważniejszych zadaniach.
 20. Stan wyższej konieczności: opanuj nawyk szybkiego działania w sprawach pierwszorzędnej wagi. Zdobądź reputację osoby, która powierzone zadania wykonuje sprawnie i szybko.
 21. Każde zadanie traktuj indywidualnie: ustal jasne priorytety, bez zwłoki przystąp do pracy nad najważniejszym zadaniem i nie przerywaj, dopóki go nie ukończysz. Oto klucz do świetnych osiągnięć i maksymalnej wydajności.

Każdego dnia stosuj te metody, aż je sobie całkiem przyswoisz, a działanie na najwyższych obrotach stanie się Twoją drugą naturą. Otworzą się wówczas przed Tobą wspaniałe perspektywy. Zjedz tę żabę!


Do dzieła!!!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz